3082
1
مقبره سيد نعمت الله جزايري
مقبره سيد نعمت الله جزايري
سيدنعمت‌الله جزايري فرزند سيدعبدالله كه به دوازده واسطه نسب او به عبد‌الله بن امام موسي بن جعفر(ع) مي‌رسد در سال 1050 در قريه صباغيه از قراء جزاير به دنيا آمد.

وي يكي از علماي بزرگ شيعه در اواخر قرن يازدهم و اوايل قرن دوازدهم هجري و به سيد جزايري معروف است.

ايشان در جزائر(جنوب) و فارس مقدمات و قسمتي از سطوح فقهي را به پايان برد سپس در دارالعلم اصفهان سالها از حضور اساتيد مختلف همچون محقق‌ خوانساري، محقق‌ سبزواري، حاج ميرزا رفيعا، علامه فيض و علامه مجلسي بهره‌مند بود.

سيد جزايري در فقه و حديث و روايات و تفسير و ساير علوم متداوله مهارت داشت و از وي تأليفات مفيدي برجاي مانده است كه از جمله آنها مي‌توان به انوار نعمانيه، انس وحيد، شرح عيون، شرح تهذيب، شرح روضه كافي، شرح صحيفه سجاديه، قصص‌العلما، قصص‌الانبياء، غرائب اخبار، نوادر آثار، كشف‌الاسرار، مقامات النجاة، رياض‌الابرار، نور‌الانوار، غايت‌المرام، مقصود‌الانام، منتهي‌المطلب، هدايت‌المؤمنين، قاطع‌اللجاج، اربعين و ... اشاره كرد.

بزرگاني همچون ميرزا ابراهيم فرزند ملاصدراي شيرازي، ملامحمدباقر مجلسي، شيخ علي و محمدبن مرتضي و ملامحسن فيض كاشاني از جمله اساتيد وي به شمار مي‌روند.

از شاگردان وي نيز مي‌توان به شيخ محمدعلم الهدي كاشاني، شيخ محمد نجار، قاضي مجدالدين، شيخ حسين بحريني و ميرابوالقاسم اشاره كرد.

وي در شب جمعه بيست و سوم شوال سال هزار و صدو دوازده (1112) هجري، قمري در راه مراجعت از مشهد مقدس در پل‌دختر ميان خرم‌آباد و انديمشك فعلي به رياض رضوان شتافت.

سيد نعمت‌الله جزايري از علماي برجسته قرن يازده و دوازده هجري قمري است و آرامگاه وي در شهرستان پل‌دختر قرار دارد.

امروزه بارگاه سيد نعمت‌الله جزايري در پل‌دختر زيارتگاه خاص و عام است، در اثر كراماتي كه از آن شخصيت بزرگ ديده شده، هر روز به خيل عاشقان آن بزرگوار افزوده مي‌شود و مردمان مرتب به نذر براي آن حضرت مي‌پردازند.

 
 
 
 
1393/11/14
Powered by DorsaPortal