4669
1
غار كَلْماكَرِه
غار كَلْماكَرِه
غار كلماكره ، اين غار در بخش مركزي شهرستان پلدختر ، در استان لرستان ، واقع شده و يكي از شش گنجينه بزرگ كشف شده در جهان است. براي دسترسي به غار از مسير پلدختر و از طريق جاده شوسه‌اي كه در حاشيه شمالي رودخانه كشكان است، پس از طي 12 كيلومتر دهكده قشلاقي به نام دره باغ قرار دارد. از اين روستا تا دهانه غار مسيري كوهستاني است كه بايد پياده طي شود و تا حدودي خطرناك است. كوه آهكي ملِّه كه غار باستاني كلماكره در سطح رو به آفتاب آن قرار گرفته است، از غرب شهرستان پلدختر آغاز شده و با انحرافي اندك از شرق به جانب شمال شرقي كشيده شده است. غار كلماكره در سمت شرقي يكي از آخرين دره‌هاي صخره‌اي كوه در ارتفاع 550 متري از سطح دشت واقع شده است. دهانه غار به سمت غرب باز شده و به سوي شرق ادامه مي‌يابد. دهانه‌هاي تقريباً دوقلوي غار در پناه پوز صخره‌اي شيب‌دار با ديدي كاملاً كور قرار گرفته است به همين دليل مأمن بسيار مناسبي در شرايط اضطراري جهت مخفي شدن مي‌باشد. واژه كلماكره از سه كلمه كل، ما و كره تشكيل شده است. «كل» در گويش مردم لرستان نوعي حيوان كوهي با شاخ‌هاي كماني رو به بالا و جنس نر بز كوهي است. كلمه «ما» با توجه به گويش محلي به صورت پسوند «مان» به معناي مكان، محل استقرار و مأوا به كار مي‌رود. كلمه «كره» به درختي اتلاق مي‌شود كه مشابه درخت انجير است و از نظر ظاهري تفاوتي با آن ندارد فقط ميوه آن نامرغوب و غيرخوراكي است كه در بدو ورود به غار، اين درخت رؤيت مي‌شود. اين غار به صورت تصادفي در جريان تعقيب يك بزكوهي توسط يك شكارچي در سال 1368 خورشيدي كشف مي‌شود. دهانه غار حدود 30 متر پايين‌تر از قله كوه است و پيشاني غار 1/5 متر جلوتر از پايين دهانه بوده و اين يكي از ويژگي‌هايي است كه سبب پنهان ماندن غار از ديد رهگذران، شكارچيان و چوپانان بوده است. طول دهانه غار حدود 20 متر و ارتفاع آن بين 1 تا 7 متر است. بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد كه دست‌يابي به غار كلماكره از ديرباز مشكل بوده و هيچ راه سهلي ندارد به جز فرود از اين ارتفاع و گذشته از راه باريك بُزرو به طول 10 متر به سمت ورودي دهانه غار. نور طبيعي تا عمق 10 متري دهانه در اين تالار رفت و آمد را ممكن مي‌سازد ولي از آن پس تاريكي مطلق بوده و بدون استفاده از نور مصنوعي، امكان پيشروي وجود ندارد. چند چاله كوچك و بزرگ و مملو از آب در تالارهاي دوم، سوم و چهارم غار ديده مي‌شود. به نظر مي‌رسد بعضي استالاگميت‌هاي موجود در غار در نتيجه دخالت انسان و به صورت مصنوعي در آن ايجاد شده است.

 
 
 
 
 
 
 
از زمان كشف اين غار تا كنون اين غار مورد تعرض و غارت قرار گرفته است. بسياري از پديده‌هاي توصيف‌ناپذير و طبيعي اين مكان شگفت‌انگيز و آثار 2700 ساله آن به اميد يافتن گنج توسط افراد سودجو منهدم شده است. اولين اشياي ضبط شده شامل ماسك طلايي از چهره انسان، 3 عدد گوش كوچك حيوان از جنس نقره و 3 عدد گوش بزرگ حيوان از جنس نقره، 2 عدد ميله فلزي منحني به شكل داس، 3 قطعه شمش نقره و … بوده است كه بسياري از اين آثار به صورت غيرقانوني فروخته شده و به خارج از كشور و موزه‌هاي اروپايي مانند لوور پاريس، موزه بريتانيا و موزه متروپوليتن نيويورك منتقل شده‌اند. تعداد قابل توجهي از اين اشياء توسط يك تاجر عتيقه گرد آمد و در كتابي تحت عنوان «گنجينه كوه‌ها و هنرهاي ماد» در لندن به چاپ رسيد. برخي از اشياي كشف شده نيز در اختيار سازمان ميراث فرهنگي كشور قرار گرفته‌اند و در موزه ايران باستان تهران و موزه قلعه فلك‌الافلاك در خرم‌آباد نگهداري مي‌شوند.

كاسه نقره طلاكوب يكي از اشياي كشف شده از اين غار است كه داراي كتيبه بسيار ظريف به خط ميخي ايلامي‌نو با عنوان «آميريش شاه ساماتوره پسر طابالا» (لابام‌ها) است. روي لبه بيروني آن، 49 قطعه نقش برگي شكل (همچون درخت سومر)، 34 قطعه اسفنكس با روكش طلايي، 4 رديف مظاهر گل لوتوس شامل 136 قطعه، يك رديف ميوه كاج شامل 22 قطعه و كف ظرف يك رُزِت 18 پر با تكنيك والايي بكار رفته است كه اين ظرف اوج هنر «ساماتي‌ها» (حدود 200 سال پيش از هخامنشي‌ها) را در استفاده از ورقه طلا براي تزئين نشان مي‌دهد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1393/11/15
Powered by DorsaPortal