3263
1
تاريخچه شهرستان

شهرستان پل‌دختر يكي از شهرستان هاي استان لرستان است كه در جنوب اين استان قرار گرفته‌است. اين شهرستان داراي آب و هواي معتدل در زمستان و گرم در تابستان است. روزگاري جاده سراسري تهران به استان خوزستان از اين منطقه مي‌گذشت اما اكنون اين جاده از خرم آباد به وسيله ي آزادراه خرم زال به استان خوزستان وصل مي شود. رودخانه دائمي كشكان نيز از دره‌هاي تنگ كوه هاي زاگرس منطقه عبور مي‌كند. كار مردم منطقه بيشتر كشاورزي است.

مركز اين شهرستان شهر پل‌دختر است. شهرستان پل‌دختر در حدود 100 كيلومتري جنوب باختري خرم‌آباد واقع شده و شهرستان مرزي بين استان‌هاي لرستان و ايلام است. محدوده اين شهرستان قبلا از توابع بخش ملاوي خرم‌آباد بود، اما در حال حاضر خود به يك شهرستان تبديل شده و مركز آن شهر پل‌دختر است. پل‌دختر حدود 45 كيلومتر با شهرستان دره‌شهر از استان ايلام فاصله دارد.

نام اين شهرستان از نام پل بزرگ و محكمي كه از روزگار ساسانيان به جا مانده گرفته شده‌است. هم اكنون ستونهاي تخريب شده از اين پل كه بر روي رودخانه زده شده قابل رويت بوده و كنگره آن كه جاده سراسري از زير آن رد مي‌شود همچنان پا بر جاست.مركز شهرستان پل دختر از نظر جغرافيايي در 47 درجه و 42 دقيقه درازاي خاوري و 33 درجه و 9 دقيقه پهناي شمالي و در ارتفاع 660 متري از سطح دريا قرار دارد.

شهرستان پل‌دختر يك شهرستان كوهستاني و در ميان كوه هاي سريه فلك كشيده زاگرس واقع شده است . آب و هواي آن نسبتا گرم و نيمه خشك است ولي برخي از نواحي آن بسيار سرد هستند . بيش‌ترين درجه گرما 47 درجه در تابستان، كمترين دما 2- درجه در زمستان در شهر پلدختر به ثبت رسيده است و مقدار بارش سالانه بطور متوسط 450 ميليمتر است. شهرستان پلدختر از شمال و خاور به شهرستان خرم‌آباد، از شمال و شمال باختري به شهرستان كوهدشت، از جنوب به استان خوزستان و ايلام محدود مي‌باشد. راه اصلي خرم‌آباد - انديمشك از شهرستان پل دختر مي‌گذرد. از اين شهرستان به سوي شمال تا خرم‌آباد حدود 110 كيلومتر و به سوي جنوب خاوري تا انديمشك حدود 102 كيلومتر فاصله‌است.

كشاورزي در اين منطقه رواج نسبتا خوبي دارد و آب مورد نياز براي آن از رودخانه‌ها و چاه‌ها تامين مي‌شود. محصولات كشاورزي اين منطقه عبارتند از: خيار، انجير، گندم، جو، بنشن، تره‌بار و برنج. اقتصاد پلدختر بر پايه كشاورزي، دام‌داري و صنايع استوار است. پلدختر مقام نخست توليد انجير در كشور را داراست. هم چنين در پاييز و زمستان به دليل آب و هواي مناسب آن نيز مقام نخست توليد سبزي را در كشور به خود اختصاص داده است. اين در حالي است كه فرآورده‌هاي كشاورزي اين شهرستان همراه با فراورده‌هاي دامي و لبني جزو صادرات آن است.صنايع كارخانه‌اي پل‌دختر، بيش‌تر صنايع‌ساختماني‌است كه مصالح‌ساختماني‌توليد شده آن نيز به ديگر شهرستان‌ها صادر مي‌شود از اين كارخانه ها مي توان به كارخانه ي شن و ماسه ، سيمان ، گچ اشاره كرد. تالابهاي زيباي پل‌دختر (13 تالاب)، غار مشهور و باستاني كلماكره، پل‌كلهر يا «مملو»، گورستان چشمك و مقبره حيات‌الغيب از مهم‌ترين مكان‌هاي ديدني و تاريخي شهرستان پلدختر به شمار مي‌آيند.

1393/11/18
Powered by DorsaPortal